Da i te kako postoji razlika u pristupu u radu van radnog mesta (takozvani remout rad) i radu iz kancelarije, pokazalo je najnovije „Infostudovo“ istraživanje „Puls srpske HR zajednice”.
Opšti podaci govore da je rad iz firme obavezan za sve zaposlene u 46 odsto kompanija. Ispitanici iz kompanija van IT industrije su još jednom potvrdili da je zbog prirode posla rad od kuće daleko manje zastupljen – 47 odsto je navelo da je dolazak na radno mesto obavezan, a generalno je uočljivo da nema velikih oscilacija u odnosu na prošlogodišnje istraživanje.
- Ako uzmemo u obzir veličinu organizacije, obavezan rad iz kompanije je više zastupljen u manjim i srednjim preduzećima, dok velike firme pokazuju nešto veću fleksibilnost kada je u pitanju način rada. Kada se ovi trendovi posmatraju kroz određene industrije, vidimo da industrije marketinga, medija i komunikacija, kao i deo koji pripada bankarstvu, finansijama i reviziji, imaju znatno fleksibilnije oblike rada – objašnjava Miloš Turinski, pi-ar „Infostuda“, podsećajući da najveći broj ispitanika koji su naveli da je obavezan rad za sve iz kompanije očekivano dolazi iz logistike, prevoza robe i putnika (67 odsto), proizvodnje (59 odsto) i trgovine/prodaje (56 odsto).
Inače, rad na daljinu mogao bi radnicima doneti niže plate u evropskim kompanijama, jer kompanije traže priliku da povećaju proizvodnju i smanje troškove, pokazuju istraživanja. Udaljene radne pozicije brzo nestaju i menjaju se hibridnim načinima rada, dok kompanije, uključujući tehnološke gigante širom sveta, dolaze na naslovne strane zbog zahteva zaposlenima da se vrate u kancelarije, u preokretu trenda za koji su mnogi mislili da će se zadržati.
Nedavna studija koju je objavila platforma za upravljanje potrošnjom „Pleo” sugeriše da gotovo jedno od pet evropskih malih i srednjih preduzeća (MSP) razmatra smanjenje plata za radnike na daljinu. MSP inače predstavljaju 99 odsto svih preduzeća u EU, preneo je nedavno portal investitor.me.